GalerieObrazy.cz

Subscribe to newsletterCZENSK
VIEW MENU
ItemsExhibitionsPresentationBlogAbout UsRegistrationLoginContact
Tento web je k prodeji. Web galerieobrazy.cz hledá nového provozovatele.
V případě zájmu nás kontaktujte podpora@galerieobrazy.cz

Vanoucí modře

Information
Zahájení: 08.02.2016 - 00:00
Ukončení: 22.05.2016 - 23:59
Ulice: U Sovových mlýnů 503/2
Town / City: Praha
zip code: 118 00
Search for Mapy.cz
Search on Google Maps
Label
Museum Kampa představí unikátní soubor Kupkových obrazů v rámci výstavy Vanoucí modře
The City of Prague
The City of Prague

Event Description

Vanoucí modřeSoubor tří nedílně spolu souvisejících obrazů, které byly naposledy společně představeny v sedmdesátých letech minulého století v New Yorku, bude od 8. února k vidění v Museu Kampa. Tato tři Kupkova díla byla pro tuto unikátní výstavu zapůjčena ze sbírky moderního umění Musée National d´Art Moderne Paris – Centre Pompidou, z Národní galerie v Praze a ze soukromé sbírky v Londýně. Naposledy byly v Praze společně prezentovány v roce 1946 na Kupkově retrospektivě v Mánesu a o třicet let později v New Yorku v Guggenheim Museu.

Nynější, rozsahem možná nevelká, ale pro poznání procesu vzniku Kupkových děl důležitá výstava, kterou Museum Kampa veřejnosti nově představuje, je zaměřena na slavný soubor tří obrazů Vanoucí modře a souvislosti jeho vzniku.

“Na třech existujících malbách se stejným názvem Bleus Mouvants / Vanoucí modře chceme demonstrovat Kupkovu ideu nekonečného, stále se opakujícího pohybu, který je zachycen pomocí propojených a kontrastních barev­ných hmot, evokujících pohyb mořských vln. Soustředění se na určité, přesně specifikované téma, pomůže pochopit způsob práce a uvažování autora známého důkladným promýšlením svého uměleckého záměru,” popsala motivy výstavy kurátorka Helena Musilová.

Vedle těchto tří klíčových obrazů budou k vidění i díla, která výborně dokládají Kupkův tvůrčí záměr, např. kresbu k obrazu L´Eau / La Baigneuse (Voda / Koupání) z let 1906–1909 ze sbírky Museum Kampa, kresba k Vanoucím modřím zapůjčená z Oblastní galerie v Liberci, která byla teprve nedávno objevená a restaurovaná a vůbec poprvé se v Praze představuje na této výstavě. Formální transformaci modré barvy pak dobře ukazuje vystavený obraz Ovale noir / Černý ovál, z let 1925–1926 zapůjčený z Musée National d´Art Moderne Paris – Centre Pompidou.

Osobnost Františka Kupky je s Museem Kampa spjatá díky své zakladatelce, mecenášce a sběratelce umění Medě Mládkové, s níž se osobně znali. Paní Mládková se s Kupkou pravidelně setkávala v Paříži již od dob svých studií dějin umění na Sorbonně. Postupně získala řadu jeho děl, mezi nejvýznamnější můžeme zařadit Amorfu – Teplou chromatiku, jeden ze dvou prvních veřejně prezentovaných nefigurativních obrazů, který byl poprvé vystavený na pařížském Podzimním salonu v roce 1912.

Je obecně známo, že po návratu do Československa věnovala Meda Mládková na konci devadesátých let svou výjimečnou kolekci Hlavnímu městu Praze s vědomím, že právě veřejná dlouhodobá prezentace je důležitá pro Kupkovo zasazení do kontextu světových dějin umění. Proto v Museu Kampa vznikají pravidelně výstavní projekty věnované určitým zajímavých aspektům tvorby Františka Kupky. Tvorbu tohoto autora Museum Kampa prezentuje od svého otevření v roce 2003. Tento snad nejdůležitější český malíř 20. století, jenž prožil většinu svého života ve Francii, udržoval stálý kontakt s pražským prostředím.

Terms of Use | Cookies zásady | About Us | Information | Facebook | Contact us
Média | Bannery | © 2014 - 2024 All rights reserved
Websites are completely under management IT Partner

TOPlist